Kiekvieną vasarą ir rugpjūtį žemės ūkio paskirties laukuose nepaliaujamai darbuojasi ruloniniai presai. Jie surenka laukuose išmėtytą šieną ir surenka jį į rulonus. Palieka tokius arba įvelka dar ir į baltą plastiką (nebūtinai baltą), tuomet rulonai paliekami tarsi kapsulės gulėti laukuose. Kam iš tiesų reikalingos tos pievos ir tas šienas?
Šieną pjauna ir presuoja
Paprastai tikimasi, kad ruloniniai presai nudirba reikalingą darbą – šieną suspaudžia taip, kad jį būtų patogu gabenti į reikiamą vietą. Tačiau dažnai tikroji nauda yra ta, kad žmogui kaip senais laikais nereikia pačiam su grėbliu ir šake to šieno laukuose doroti. Viską padaro ši puiki žemės ūkio technika. Vieni kombainai pjauna laukus, kiti presuoja, yra tokių, kurie padaro iškart viską. Ūkininkai, kurie supranta, kaip pasinaudoti ES parama, sugeba susitvarkyti ir su didžiausiais laukais, iš paramos gauti reikalingus ruloninius presus, kitą agro techniką.
Leidžia nuėsti gyvuliams
Kur panaudojamas šienas ir tokios pievos, šienaujami laukai? Gyvulininkyste užsiimantiems ūkininkams dažnai neprireikia šienauti, kadangi pievas nuėda gyvuliai. Avys, ožkos, karvės, danieliai ir kiti naminiai gyvūnai gali suėsti šieną ir tuomet nereikės galvoti, kuo juos pašerti, ir kaip sutvarkyti laukus. Tiesa, dabar dažniausiai gyvuliai auginami kitaip ir taip pasiganyti laisvai su piemeniu laukuose gyvuliams tenka rečiau. Dažniau mažiau modernizuotose šalyse, tokiose kaip Balkanai ar vadinamosios Trečiojo pasaulio šalys.
Ne visada supresuotą šieną panaudoja – svarbiau gauti išmoką
Pasitaiko atvejų, kada ūkininkai pievas šienauja ne dėl to, kad jiems to šieno reikia, ar kad laukus kažkaip planuoja panaudoti. Kartais šienavimas atliekamas tik dėl to, kad jį atlikus gaunama išmoka, skirta žemės ūkiui. O pats šienas, net ir labai gražiai suvoluotas ir supresuotas, paskui ilgiausiai pūva stovėdamas vietoje… Tai jau, žinoma, išteklių švaistymas, ir norėtųsi, kad tokių situacijų būtų kuo mažiau.
Kur panaudoti supresuotą šieną
Kyla klausimas, ką kiti žmonės, kurie šieną presuoja ne dėl akių, daro su juo? Kam jis reikalingas? Kaip minėjome, nebe tie laikai, kai karvės nuolat lakstytų laukais ir ėstų žolę. Daug dažniau patogiau yra ne karvę atvesti į žoles, o žolę atnešti karvei. Taigi, dažnai tas šienas yra pristatomas karvėms tiesiai į jų gyvenamąsias patalpas ir pateikiamas kaip pagrindinis patiekalas. Gyvulius auginantiems ūkiams toks šienas tampa ir būdu pramaitinti gyvulius žiemą.